ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଦେଶ -ବିଦେଶ ବଡ ଖବର

#ପ୍ରବାସୀ_ଶ୍ରମିକଙ୍କ_ଯାତ୍ରା_ଖର୍ଚ୍ଚ_ବହନ_କରିବେ_ରାଜ୍ୟ_ସରକାର       ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  : ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଟ୍ରେନ ବା ବସ ଭଡ଼ା ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ବହନ କରିବେ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ବସ କିମ୍ବା ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଭଡ଼ା ସେମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ । ସେମାନେ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି ସେହି ଷ୍ଟେସନର ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବେ ଅଥବା ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ସେମାନେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ସେହି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାଣି ଯୋଗାଇବେ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

A few people killed by India's ruthless coronavirus lockdown ...

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ପଂଜୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବେ ଏବଂ ପଂଜୀକରଣ ପରେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଟ୍ରେନ୍ କିମ୍ବା ବସ୍ ଯୋଗେ ଯାଇପାରିବେ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହକୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦିଆଯାଉ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ଦାବି କଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି କୋର୍ଟ ରେଳବାଇକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋର୍ଟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଂଚଳକୁ ଏକ ଷ୍ଟାଟସ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ନିଜ ଗାଁରେ ପହଂଚିବା ବେଳେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଂଚଳଗୁଡିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାମକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କେତେଜଣ ଶ୍ରମିକ ସେମାନଙ୍କ କାଉଂଟର ଆଫିଡେଭିଟରେ ଦର୍ଶାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପରିବହନ ଯୋଜନା କ’ଣ? ସେମାନଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ପଦ୍ଧତି କ’ଣ? କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ପରିବହନ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ଭୁଲ ରହିଛି । ପଞ୍ଜୀକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କୋର୍ଟକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଟ୍ରେନ୍ ଓ ବସ୍ ଭଡାକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଗଲା ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ଖଚଚର୍୍ ବହନ କରିବ । କିନ୍ତୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବର୍ତମାନ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ୩୭୦୦ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଲକ୍ଷ ୮୫ ହଜାର ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଉଛି ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ସହଯୋଗରେ ୪୦ ଲକ୍ଷ ରାସ୍ତାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ମୋଟ ୯୧ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମେ ୧ ରୁ ମେ ୨୭ କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଂଚଳକୁ ପଠାଯାଇଛି । ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ, ଜଳ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ରେଳବାଇ ୮୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି । ଶ୍ରମିକମାନେ ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଯାଇ