ଜୁଲାଇ ୨୭ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ ୬ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ

ଜୁଲାଇ ୨୭ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବ ୬ଟି ରାଫେଲ ବିମାନ

ବଡ ଖବର ଦେଶ -ବିଦେଶ

#ଜୁଲାଇ_୨୭_ସୁଦ୍ଧା_ଭାରତରେ_ପହଞ୍ଚିବ_୬ଟି_ରାଫେଲ_ବିମାନ            ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  : ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଫାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ରେ ଜୁଲାଇ ୨୭ ସୁଦ୍ଧା ୬ ଟି ବିମାନ ଭାରତରେ ପହଂଚିବ । ରାଫାଲ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଭାରତ ଏକ ‘ଗେମ୍ ଚେଞ୍ଜର’ ହୋଇପାରେ । କାରଣ ଏହି ଲଢୁଆ ବିମାନ ହେଉଛି ୪.୫ ଜେନେରେସନ୍ ମିଡିୟମ୍ ମଲ୍ଟିରୋଲ୍ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ । ବର୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସହିତ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଅଛି ଜାରି ରହିଥିବା ଉତେଜନା କାରଣରୁ ବାୟୁସେନା ଏହାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ମାତ୍ର ଆଠ ମିନିଟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ସଜାଗ ରହିଛି । ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚରେ ୬ ଟି ରାଫାଲ ବିମାନ ଆସିବା ସହିତ ଭାରତର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏହାର ଏୟାରବେସରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିବ ।
ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ବିତରଣ ମେ ମାସ ଶେଷରେ ପଠାଇବାର ଯୋଜନା ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ କରୋନା କାରଣରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଦୁଇ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।
ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ରାଫାଲର ପ୍ରଥମ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରୋନ୍ ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବ, ଯାହା ଭାରତ-ପାକିସ୍ଥାନ ସୀମା ଏଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ । ବାୟୁସେନା ଅମ୍ବାଲା ଠାରେ ଏହାର ‘ଗୋଲଡେନ୍ ଏରୋଜ୍’ ୧୭ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି, ଯାହାକି ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ରାଫାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବାରେ ପ୍ରଥମ ୟୁନିଟ୍ ହେବ । ରାଫେଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହାସିମାରା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହେବ । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରିସର ପ୍ରାୟ ୧୫୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ, ଯାହା ବାୟୁ-ବାୟୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଏ । ରାଫାଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ଦୂର ଦୂରଗାମୀ ଏୟାର-ଟୁ-ସର୍ଫଲ୍ ସ୍କାଲ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ମିକା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ।